logo

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości,
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawdo przyszłości"

Józef Piłsudski

Dnia 10 listopada 2010r. w naszej szkole jak co roku odbyła się akademia okolicznościowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Katarzyny Kazanowskiej i Urszuli Domino. W tym roku obchodziliśmy 92 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ten jakże ważny dla każdego Polaka dzień, Dzień Wolności, dzień odrodzenia się Państwa Polskiego, pragnęła uczcić cała społeczność uczniowska.
Każdy Polak powinien pamiętać o tym, że możemy dziś żyć w wolnym i niepodległym kraju, o który walczyły pokolenia, oddając w tej walce często wartość najcenniejszą - swoje Życie. Obchody 11 listopada to wyrażanie naszego szacunku dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, hołd składany przez nas w postaci pamięci czasu minionego, pamięci o męczennikach i bohaterach.

W odświętnych strojach i sercach pełnych radości zebraliśmy się w świetlicy szkolnej, by podczas uroczystego apelu przypomnieć najważniejsze daty, wydarzenia historyczne i bojowników o niepodległą Polskę oraz ukazać długą drogę do wymarzonej wolności. Tragiczne dzieje naszego narodu przedstawili uczniowie z klas szóstych, których występ uświetnił chór pod kierunkiem pani Joanny Ruchwy przypominając pieśni patriotyczne i legionowe. W recytacjach wierszy o ojczyźnie nie zabrakło tego, moim zdaniem, najpiękniejszego - Katechizmu Dziecka Polskiego Władysława Bełzy, który pięknie zaprezentowali uczniowie klasy trzeciej.

Akademia była doskonałą lekcją historii, lekcją patriotyzmu dla młodego pokolenia, dla którego wskazówką jak żyć i dobrze wykorzystać owoce bohaterstwa naszych przodków, którzy złożyli swoje życie w heroicznej walce o wolną Polskę niech będą słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: " Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej".

Katarzyna Kazanowska

obraz obraz obraz obraz obraz
obraz obraz obraz obraz obraz