logo

I MIEJSCE W KONKURSIE JASEŁEK

Już od lat nasza Siostra Elżbieta Stopa przygotowuje, z uczennicami należącymi do scholi, jasełka. Siostrze pomagają: p. Klaudia Latała - sufler (czyli osoba podpowiadająca kwestie) oraz wizażystka (to ona maluje i upiększa naszych aktorów) oraz p. Joanna Ruchwa - odpowiadająca za oprawę muzyczną. Co roku są one inne i co roku wszystkich zachwycają, wywołują uśmiech na twarzach widzów, ale i zmuszają do zastanowienia się nad własnym życiem, gdyż podczas nich teraźniejszość przeplata się z przeszłością.

W tym roku mogliśmy zobaczyć zwykłą rodzinę, która kuszona przez specjalistów w swoim fachu, czyli diabły, staje się bardzo kłótliwa i krzykliwa, narzeka na wszystko co się da, wzbudzając u widza uśmiech na twarzy, bo jakże to prawdziwe i z życia wzięte. Jednak aniołowie przylatują na ratunek i wypędzają kusiciela, a ich orszak powiększa się o małego, ale dobrego diabełka. Za chwilę przenosimy się do czasów narodzenia małego Jezusa, kiedy to diabeł podpowiada Herodowi, aby zabił zagrażające jego tronowi Dziecię oraz kiedy to nikt nie chce przyjąć Świętej Rodziny na nocleg. Dopiero biedni ludzie wskazują schronienie w chacie za miastem wśród zwierząt. Widzimy pastuszków (w tej roli najmłodsze dziewczynki ze scholi) oraz budzących ich aniołków (i tym razem to najmłodsza "brygada" scholi). Małe aktorki wzruszają widzów, bo są po prostu bardzo "słodkie". Zakończenie jasełek znów wywołuje śmiech, mamy okazję zobaczyć jak Lucyfer rozprawia się z Belzebubem za nieudaną akcję świątecznego kuszenia ludzi oraz jak żegna się z widzami płacząc nad swym marnym losem przegranego. Nowością w tym roku był śpiewający podczas jasełek chór aniołów i pasterzy, złożony z uczniów klas II i I szkoły podstawowej. Uczniowie ci zostali przygotowani do śpiewu podczas zajęć edukacji muzycznej, które prowadzi p. Joanna Ruchwa. Ten iście niebiański chór robił również duże wrażenie.

obrazJasełka zostały przedstawione wielokrotnie:
Premiera miała miejsce 22 XII 2011r. dla uczniów szkoły podstawowej w ostatni dzień szkolny przed świętami. Wszyscy uczniowie oglądali jasełka z zaciekawieniem.
Następne przedstawienie 5 I 2012r. wystawiono dla rodziców i mieszkańców Igołomi i okolic, aby mieli okazję zobaczyć swoje pociechy w nowych rolach. 14 I 2012r. wystawiliśmy nasze jasełka w Kuchni Św. Brata Alberta w Krakowie, daliśmy odrobinę radosnych chwil także ludziom biednym i ubogim. Muszę przyznać, że właśnie ta publiczność reagowała najbardziej spontanicznie. Aktorzy po zakończonym przedstawieniu dostali upominki
. 19 I 2012r. tradycyjnie, jak co roku, pojechaliśmy z występami do Domu Samotnej Matki przy ul. Malborskiej w Krakowie oraz Domu Prowincjonalnego Sióstr Albertynek w Rząsce. Wszędzie jasełka spotkały się z miłym przyjęciem i gromkimi brawami. Nasze małe aktorki w strojach aniołków i pastuszków wzruszały panie na widowni, a diabełki wywoływały uśmiech na twarzach. Zarówno w jednym, jak i drugim domu bardzo nam dziękowano i zaproszono znów za rok, oczywiście przy okazji mieliśmy słodki poczęstunek, o nasze brzuszki też zadbano.
obrazKolejny występ odbył się 20 I 2012r. z okazji Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole w Igołomi. Dziadkowie przybyli licznie na swoją uroczystość i widać było na ich twarzach szczęście i radość, myślę, że miło im było oglądać swoje małe wnuczki i wnusiów "w akcji". Na sam koniec jasełkowych występów zostawiliśmy Dom Sióstr Albertynek w Igołomi.
28 I 2012r. udaliśmy się w niecodzienne odwiedziny do Sióstr. Tak co roku nasze diabełki "atakują" kaplicę Sióstr, ale Siostry się nie dają ? Siostry były zachwycone występem, dzieciaki czują się już u Sióstr jak u siebie w domu. Siostry znów zadbały o nasze brzuszki, zaprosiły nas na poczęstunek, czekały tam same smakołyki. Mimo dużego mrozu, jaki panował w tym dniu, wszyscy byli szczęśliwi i zadowoleni.

W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się wziąć udział w Konkursie Jasełek. Wysłaliśmy zgłoszenie na Przegląd Przedstawień Jasełkowych GLORIA, który odbył się 1.02. 2012r. w Szkole Podstawowej nr 140 w Krakowie. W przeglądzie wzięło udział 6 szkół, m. in. z Wadowa, Kościelnik, Trąbek, Wolicy, Branic i miejscowej szkoły 140 Komisja Konkursowa oceniając przedstawienia miała zwrócić uwagę na: - kulturę słowa, grę aktorską, - oprawę plastyczną (stroje, rekwizyty), - muzykę, - ogólny wyraz artystyczny.

1 II 2012r. wyruszyliśmy ze szkoły o godz. 8.30, gdy dojechaliśmy na miejsce zaprowadzono nas do sali, gdzie mogliśmy się przebrać i przygotować do występu. Już od progu serdecznie nas przywitano. Dzień od początku był pełen wrażeń, najpierw jedna aktorka zapomniała stroju, ale to załatwiliśmy od ręki, później przy charakteryzacji złamały się rogi Lucyfera, ale i to udało się naprawić, dzięki temu, że starsze aktorki miały pełne wyposażenie - klej, taśmę, nożyczki ? więc rogi zostały uratowane!! Wreszcie nadszedł czas występu, byliśmy najbardziej liczną grupą, nasz 49- osobowy skład, "pobił" resztę grup już na wejściu. Komisja składała się z 4 osób i dało się wyczuć wśród aktorów lekką tremę, nowa scena, nieznani ludzie, nowe miejsce. Jednak właśnie fakt, że zawsze jeździmy z jasełkami w różne miejsca, gdzie aktorzy muszą radzić sobie co chwilę z inną sceną, sprawia, że nowe miejsce ich nie paraliżuje i tak naprawdę potrafią zagrać doskonale wszędzie. Po występie spotkała nas niespodzianka. wszyscy zostaliśmy poczęstowani pizzą i to nie byle jaką, bo naszą igołomską!!! Okazało się później, w rozmowie z jedną z pań organizator, że pizzeria Tornado sponsorowała pizze dla wszystkich uczestników przeglądu, a było ich trochę. Po tych wszystkich atrakcjach wróciliśmy na lekcje. Wyniki miały być dopiero za 2 dni, więc musieliśmy trochę poczekać.

obraz3 II 2012r. do Szkoły Podstawowej nr 140 udała się nasza delegacja: Siostra Elżbieta Stopa, p. Joanna Ruchwa oraz Paulina Łątka wraz z mamą. Wiedzieliśmy już wcześniej, że Paulina na pewno dostanie dyplom, gdyż organizatorzy przeglądu kontaktowali się ze szkołą w sprawie nazwiska Pauliny, co wskazywało, że coś jest a rzeczy. O godz. 12.15 organizatorzy ogłosili wyniki, podziękowali za udział, grupy które nie dostały się na podium dostały dyplomy za uczestnictwo. Słuchaliśmy w napięciu wyczytywane szkoły i nasze emocje coraz bardziej rosły, gdy wyczytywano III i II miejsce, wśród którego nie było naszej szkoły. Oznaczało to, że .ZAJĘLIŚMY I MIEJSCE.
obrazPani odczytując, że I miejsce otrzymuje Szkoła Podstawowa z Igołomi, dodała, że nie mogło być inaczej, bo nasze jasełka były świetne!!!! Dostaliśmy dyplom oraz nagrodę - mini wieżę stereo. To naprawdę cenna nagroda, ale na tym nie koniec.
Uczennica Paulina Łątka otrzymała dyplom i nagrodę dla NAJLEPSZEJ AKTORKI!!! Przypomnę, że grała rolę diabła Belzebuba, jak widać grała bardzo przekonująco. Ta nagroda uwieńczyła nasz cały trud jasełkowy i sprawiła nam wiele radości.
W tym miejscu muszę jeszcze raz podziękować Siostrze Elżbiecie Stopie za pomysł jasełek oraz cały trud jaki włożyła, żeby przygotować tak wiele osób (przypomnę - 44) do swoich ról i to z takim efektem!!

Joanna Ruchwa

obraz obraz obraz obraz obraz