logo

W OCZEKIWANIU NA MIKOŁAJA!

obrazPoniedziałek 5 grudnia 2011r. był w naszej szkole wyjątkowym dniem dla wszystkich dzieci z klas 0 - III. Otóż do naszej szkoły przyjechał teatrzyk kukiełkowy, który zaprezentował sztukę pt.: "Nowe szaty cesarza".

Baśń ta opowiada o pewnym niemądrym, wyniosłym cesarzu, który dbał tylko o siebie i swoje najpiękniejsze stroje. Jego pychę wykorzystało dwóch nieuczciwych oszustów, którzy obiecali cesarzowi uszyć wspaniałą szatę, o cudownej własności. Materia, z której tkali oszuści miała być niewidzialna dla każdego, kto był niemądry lub nie nadawał się do piastowania swego urzędu. Król myśląc, że przechytrzy i sprawdzi swoich poddanych sam został oszukany. Nie tylko przez dwóch oszustów, ale również przez własnych urzędników, którzy poprzez kłamstwo chcieli się utrzymać na swoich stanowiskach. Tak więc nikt nie uchronił cesarza przed kompromitacją. Naiwny cesarz udał się więc w swych niewidzialnych szatach na procesję, by mogli go podziwiać jego wszyscy poddani. Żaden z nich nie odważył się uświadomić cesarzowi, że padł ofiarą oszustwa, gdyż nikt nie chciał być posądzony o brak rozumu. Jedynie jedna osoba - mały chłopiec - niewinny i prawdomówny uczciwie skwitował nagość cesarza.
Morałem baśni jest przestroga dla pyszniących się i próżnych, dla których liczy się tylko bogactwo czy ubiór. Baśń uczy nas, że należy się wystrzegać kłamstwa i głupoty. Oczywiście nasi uczniowie świetnie potrafili wysnuć właściwe wnioski i naukę płynącą z przedstawienia. obraz

A zaraz po przedstawieniu ktoś zapukał do drzwi... Okazało się, że zawitał do nas tak długo oczekiwany przez dzieci gość - św. Mikołaj! Po radosnym powitaniu, nastąpiła krótka rozmowa św. Mikołaja z dziećmi. Niektórzy sprawili szanownemu gościowi miłą niespodziankę śpiewając piosenkę lub recytując wierszyk. Wreszcie nadszedł czas rozdawania prezentów oraz pamiątkowego zdjęcia z Mikołajem. W tym dniu na twarzy każdego dziecka gościł uśmiech!

Barbara Sobczyk