SZKOŁA PODSTAWOWA im. BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO w IGOŁOMI
logo
GIMNAZJUM im. ŚW. BRATA ALBERTA w IGOŁOMI

DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ

obraz Dzień 9 listopada 2018r. nie był zwykłym dniem szkolnym, nie było zwykłych lekcji, była natomiast jedna wielka lekcji historii i patriotyzmu. Był to Dzień dla Niepodległej.

Spotkaliśmy się w szkole, by świętować 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie podzieleni na 3 grupy wiekowe (kl.0-3, kl. 4-6 oraz kl. 7-8 i 3 gimnazjum) brali udział w konkursach pieśni patriotycznych, recytatorskim oraz przedstawieniu przybliżającym uczniom okres niewoli Naszej Ojczyzny i tę historyczną datę 11 listopada 1918r., kiedy Polska odzyskała w końcu upragnioną wolność. Nasi uczniowie mogli również oglądnąć prezentacje multimedialne na temat historii Polski, symboli narodowych oraz życia Józefa Piłsudskiego. Chór Carmen złożony z uczennic szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentował piękną pieśń "Uwierz Polsko", którą wzruszył publiczność. O 11.11 cała zgromadzona na górnym korytarzu społeczność uczniowska odśpiewała wspólnie 4 zwrotki naszego Hymnu Narodowego. Było to niesamowite przeżycie łączyć się o tej porze ze wszystkimi szkołami w Polsce, które w ten sposób uczciły to tak ważne dla każdego Polaka święto.obraz

Cała szkoła została na tę uroczystość pięknie przystrojona, każda klasa przygotowała również patriotyczną ozdobę na drzwi wejściowe do swojej klasy. Wszędzie dominował biało-czerwony kolor. Wielu uczniów zgłosiło się do konkursów pieśni i wierszy patriotycznych, każda klasa miała swoich reprezentantów. Cudownie słuchało się również pieśni patriotycznych w wykonaniu całych klas. Widać, że uczniowie wraz z rodzicami zaangażowali się w to przedsięwzięcie i włożyli w wykonanie utworów wiele serca i trudu. Cały dzień spędziliśmy wspólnie, jednocząc się jako Polacy i Patrioci.

Konkursy pieśni patriotycznej i recytatorski zorganizowany był również w ramach Ogólnopolskiego Konkursu "Szkoła Młodych Patriotów", w którym bierzemy udział. Czeka nas jeszcze wiele przedsięwzięć, by uzyskać certyfikat Szkoły Młodych Patriotów, ale chcemy, by nasi uczniowie kochali Ojczyznę i szanowali patriotyzm.

Mamy nadzieję, że ten dzień zapadnie w pamięć wszystkim uczniom, bo przeżyć taką rocznicę to zaszczyt dla każdego Polaka.

Joanna Ruchwa

Gminne Centrum Edukacji w Igołomi
(Przedszkole Samorządowe Misia Uszatka, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum)