JASEŁKOWY CZAS

obraz Ostatni piątek przed świętami Bożego Narodzenia tj. 21 grudnia 2018r. był dniem przedstawień jasełkowych i wigilii klasowych.

Najpierw młodsi uczniowie szkoły podstawowej mogli obejrzeć jasełka przygotowane przez Siostrę Elżbietę Stopę, Panią Agnieszkę Strzelecką (mamę naszego ucznia) oraz Panią Joannę Ruchwę. Jasełka pt. "Cud w Betlejem" przeniosły naszych uczniów w krainę baśni i fantazji, a zarazem w krainę, gdzie wieki temu narodził się Pan Jezus, który w tym cudownym świątecznym czasie przemienia nasze serca. Jak co roku dzieci mogły śledzić "walkę" aniołów i diabłów. Diabełki namawiały dzieci do wiecznej zabawy, ale jednak głównemu bohaterowi, którym był tym razem Pinokio, to nie wystarczyło. Anioły starały się natomiast dobrze ukierunkować Pinokia. Diabeł wraz ze śmiercią śpiewały czułą, ale i rockową kołysankę Herodowi. Jak to mówi młodzież "działo się.". Był taniec dzieci i aniołów, śpiew Maryi, Gwiazdy Betlejemskiej, Anioła Stróża, śmiech, ale i refleksja nad własnym życiem. Każde dziecko i dorosły mogło usłyszeć, że cuda rodzą się w naszych sercach. Na koniec zabrzmiała chóralna pieśń wszystkich występujących pt. "Pierwsza gwiazda". Aktorzy ślicznie śpiewali o niebiańskim pokoju, który płynie do naszych serc w tę Świętą, wręcz magiczną Noc. Uczniowie i nauczyciele, uważnie oglądali przedstawienie i nagrodzili je gromkimi brawami.

Po przedstawieniu uczennice kl. Vb - Aleksandra Gas, Oliwia Arutunian, Lena Żak, Natalia Grabiec, Karolina Zawartka zaśpiewały przy akompaniamencie P. Joanny Ruchwy pieśń "Wigilia", uczniowie mogli usłyszeć piękny tekst o wigilii. Pieśń była bardzo dobrym podsumowaniem tego dnia, bo "WIGILIA to marzenie dzieci. Wigilia to zamyślenie, co wszystkich łączy i co boli., Wigilia, to oczekiwanie, że nieznajomy Ktoś nadejdzie.Wigilia to spojrzenie w drogę, za gwiazdą, która nas prowadzi..". Wigilia to tak ważny dla nas czas..

Na kolejnej lekcji przedstawienie, tym razem przygotowane przez Księdza Damiana Kuchtę pt. "Jasełka na strychu", mogli oglądnąć starsi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Kolejne magiczne jasełka, tu zobaczyliśmy starszych aktorów, w ciekawych rolach. Ujrzeliśmy gadający wieszak, gadający fotel i gadającą starą skrzynię. Piękne przedstawienie owiane tajemniczością i magią, podtrzymywało emocje wszystkich widzów. Akcja jasełek toczyła się w strasznym, a zarazem magicznym miejscu jakim jest strych pewnego domu, do którego na święta przyjeżdża dwójka dzieci. Strych tego domu jest pełen "gratów", które jak się okazuje żyją, a do tego ciekawie opowiadają historię Narodzenia Pańskiego. Znajdziemy tu już wymienione powyżej przedmioty, a dodatkowo kije, sianko itp. Ale widzimy nie tylko przedmioty, mogliśmy również zobaczyć anioła, diabła, pasterzy, królów, no i najważniejszą postać - Maryję. Widownia oglądała przedstawienie z zapartym tchem. Magię podkreślały efekty specjalne.

Po przedstawieniu dziewczęta z gimnazjum, a właściwie z grupy oazowej prowadzonej przez Księdza Damiana, które brały udział w VIII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Ludowych Regionu Krakowskiego w Krzeszowicach, zaśpiewały dwie ludowe kolędy "Stała nam się nowina miła" oraz "Z tamty strony dwora". Tymi kolędami wyśpiewały sobie I miejsce w wyżej wymienionym konkursie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, śpiew ludowy jest przepiękny. Gratulujemy zasłużonego zwycięstwa.

Zwierzęta we wigilię mówią, u nas trochę zmieniliśmy tradycję, u nas zwierzęta tańczą. O co chodzi? Grupa taneczna prowadzona przez p. Joannę Ruchwę, czyli Kaja Kamińska, Karolina Skalimowska i Alicja Paluch, zatańczyła na koniec dwa układy świąteczne, ale żeby było wesoło, dziewczyny zatańczyły je w strojach kigurumi, które od jakiegoś czasu robią furorę wśród młodzieży.

Cieszymy się, że mamy takich zdolnych uczniów zarówno młodszych, jak i starszych. Warto ich zobaczyć w innym wydaniu niż na co dzień. Myślę, że wszyscy występujący w dzisiejszym dniu uczniowie mogą być z siebie dumni!!!

Wyrazy uznania należą się rodzicom i nauczycielom za przygotowanie młodych adeptów sztuki teatralnej.

Joanna Ruchwa

Gminne Centrum Edukacji w Igołomi
(Przedszkole Samorządowe Misia Uszatka, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum)