OGÓLNOSZKOLNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
realizacja zadania 6 w Konkursie "Szkoła młodych patriotów"

obraz Dzień 9 listopada 2018r. nie był zwykłym dniem szkolnym, nie było zwykłych lekcji, była natomiast jedna wielka lekcji historii i patriotyzmu. Był to Dzień dla Niepodległej. Spotkaliśmy się w szkole, by świętować 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie podzieleni na 3 grupy wiekowe (kl.0-3, kl. 4-6 oraz kl. 7-8 i 3 gimnazjum) brali udział w konkursach pieśni patriotycznych, recytatorskim oraz przedstawieniu przybliżającym uczniom okres niewoli Naszej Nasi uczniowie mogli również oglądnąć prezentacje multimedialne na temat historii Polski, symboli narodowych oraz życia Józefa Piłsudskiego. Chór Carmen złożony z uczennic szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentował piękną pieśń "Uwierz Polsko", którą wzruszył publiczność. O 11.11 cała zgromadzona na górnym korytarzu społeczność uczniowska odśpiewała wspólnie 4 zwrotki naszego Hymnu. Narodowego. Było to niesamowite przeżycie łączyć się o tej porze ze wszystkimi szkołami w Polsce, które w ten sposób uczciły to tak ważne dla każdego Polaka święto. Cała szkoła została na tę uroczystość pięknie przystrojona, każda klasa przygotowała również patriotyczną ozdobę na drzwi wejściowe do swojej klasy. Wszędzie dominował biało-czerwony kolor.obraz

Wielu uczniów zgłosiło się do konkursówpieśni patriotycznych. Każda klasa miała za zadanie wystawić swoich reprezentantów. Mógł być to solista lub zespół.
W regulaminie konkursu podano kryteria oceny wykonawców:
1. Dobór repertuaru do możliwości wokalnych i wiekowych.
2. Dykcja, intonacja, poczucie rytmu, walory głosowe (w przypadku zespołów -współbrzmienie poszczególnych wykonawców).
3. Autorska interpretacja piosenki (emocjonalne zaangażowanie w treść utworu).
4. Ogólny wyraz artystyczny.

Konkurs odbył się w 3 kategoriach wiekowych: klasy 1-3 sp, klasy 4-6 sp oraz klasy 7,8-gimnazjum. Każda klasa stanęła na wysokości zadania. Występowało dużo solistów, ale i zespoły i całe klasy. Widać, że uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami zaangażowali się w to przedsięwzięcie i włożyli w wykonanie utworów wiele serca i trudu. Cały dzień spędziliśmy wspólnie, jednocząc się jako Polacy i Patrioci. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas uroczystego odśpiewania Hymnu Polskiego o godz. 11.11.

Jury w składzie U. Igielska, A. Chmielewska, M. Koceniak, w kategorii klasy 1-3 sp nagrodziło:
1 miejsce - Julia Kwater z kl. 1, która wykonała utwór "Przybyli ułani" na gitarze
2 miejsce Patrycja Pyko z kl. 2, z utworem "Płynie Wisła płynie"
3 miejsce Rafał Słoma z kl. 3, wykonujący pieśń "Przybyli ułani"


Jury w składzie J. Ruchwa, U. Igielska, M. Koceniak przesłuchało uczniów w dwóch kategoriach.
W kategorii klasy 4-6 sp oraz 7,8-gimnazjum.
W kategorii kl. 4-6 przyznano nagrody:
1 miejsce uczennica kl. 5b Aleksandra Gas, ( pięknie wykonała pieśń "Białe róże", podczas śpiewu Aleksandra miała je w ręku), Borys Bulanda, który zagrał na gitarze utwór "Wojenko"
2 miejsce Vanessa Wawrzeń, uczennica kl. 4b, która wykonała trudny utwór "Miasto 44"
3 miejsce Nadia Włodarczyk, uczennica kl. 4a, która uroczo i sentymentalnie zaśpiewała "O mój rozmarynie"
Wyróżnienie otrzymało trio Karolina Zawartka, Lena Żak i Oliwa Aratunian, które zaśpiewały "Polskie kwiaty"
W kategorii 7,8-gimnazjum:
1 miejsce Aleksandra Wójcik, uczennica kl. 3b gimnazjum, która brawurowo  zaśpiewała "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos"
2 miejsce Damian Głowa, nasz męski solista z kl. 7, który wykonał "Rotę"
3 miejsce duet Aleksandra Wójcik i Karolina Miśkiewicz, które zaśpiewały grającą na emocjach pieśń "Dziś idę walczyć mamo"
Wyróżnienie za "Dziewczyny z granatem" otrzymało trio z 3 klasy gimnazjum - Nikola Semper, Martyna Indyka i Wioletta Indyka.

Mamy nadzieję, że ten dzień zapadnie w pamięć wszystkim uczniom, bo przeżyć taką rocznicę to zaszczyt dla każdego Polaka.

Joanna Ruchwa

Gminne Centrum Edukacji w Igołomi
(Przedszkole Samorządowe Misia Uszatka, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum)