"DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU"

obraz Dzieci z grupy Jeżyki biorą także udział w programie "DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU" edycja IV Fundacji Szkoła na widelcu.
Nie od dziś wiadomo, że żywienie w okresie dzieciństwa w dużym stopniu wpływa również na stan zdrowia w dorosłym życiu. Jeżeli dzieci mają się prawidłowo rozwijać i cieszyć dobrym zdrowiem do późnej starości, powinno się nie tylko zadbać o jakość diety w okresie rozwoju, ale także zaszczepić w uczniach zdrowe nawyki na całe życie.
Program "Dobrze Jemy" powstał, aby pomóc szkołom w realizacji tego ważnego zadania. Celem programu jest edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie dzieci do gotowania. Uczestnictwo w programie jest całkowicie bezpłatne, w akcji biorą udział także uczniowie klas I-III. Projekt jest spójny z podstawą programową w szkole podstawowej w następujących punktach:
. Kształcenie i wychowanie uczniów w zakresie edukacji zdrowotnej.
. Kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym wdrożenie ich do zachowań higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób.
. Gruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej, a także stosowania profilaktyki.

Od momentu rejestracji szkoły czyli od lutego przedszkolaki z zerówki miały okazję zapoznać się w ramach programu z trzema tematami: DLACZEGO POWINNIŚMY WYBIERAĆ WODĘ I DUŻO SIĘ RUSZAĆ? W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się dlaczego powinniśmy oszczędnie gospodarować wodą i jej nie zanieczyszczać, jaką część naszego organizmu stanowi woda, jaką pełni rolę w naszym organizmie, podczas oglądania filmu edukacyjnego Ula, Patryk i zając Marchwian wytłumaczyły dzieciom jak tracimy wodę i jak ją uzupełnić oraz ile cukru jest w napojach. Ponadto dzieci poszerzyły wiedzę na temat napojów korzystnych dla naszego organizmu.
Na zakończenie na własnej skórze przedszkolaki przekonały się dlaczego ruch to zdrowie podczas "mini olimpiady sportowej" ćwicząc z zachowaniem zasady fair play z wykorzystaniem magicznego dywanu i klocków piankowych. Po aktywności fizycznej mogliśmy się delektować pyszną zdrową wodą z dodatkiem prawdziwej mięty i cytryny. Polecamy! I tak dzieci zdobyły pierwsza odznakę w programie- "mistrz nawodnienia"
Dlaczego jedzenie jest ważne? Dzieci wysłuchały krótkiego opowiadania o Marchwianie dowiadując się, że istnieje wiele zasad, które trzeba brać pod uwagę, jeśli chce się dobrze jeść, aby zachować zdrowie i mieć siły do zabawy i nauki. Następnie obejrzały krótki film także z Marchwianem w roli głównej, który wspólnie z Ulą prezentowali piramidę żywienia. Żeby zdobyć kolejną odznakę w programie- znawcy piramidy żywienia- musiały wykonać własną piramidę wykorzystując do tego przyniesione z domu wycinki z gazet. To zadanie okazało się bardzo pracochłonne, ale nie niemożliwe.

Na zakończenie zajęć jeszcze raz podsumowaliśmy zasady jak dobrze jeść, by dobrze żyć i można było po krótkiej, lecz bardzo potrzebnej, gimnastyce przystąpić do smacznego owocowo-warzywnego drugiego śniadania. Dlatego dobre śniadanie to kolorowe i różnorodne śniadanie. I druga odznaka powędrowała do dzienniczków.

Skąd się bierze jedzenie? Dzieci podając przykłady roślin występujących w różnych środowiskach starały się nazwać ich części, a nauczyciel omawiał do czego służą one roślinie. Następnie na kartach pracy uczniowie rozwiązywali rebusy obrazkowe dotyczące części roślin oraz zaznaczali drogę do powstania konkretnych produktów, potem wymieniali różne rośliny nazywając ich jadalne i niejadalne elementy.Wreszcie przyszedł czas na oglądanie filmu edukacyjnego z Marchwianem, na którym obserwowaliśmy kolejne etapy robienia makaronu.

Na koniec zajęć dzieci malowały tęczę a potem naklejały na nią wycięte owoce i warzywa kolorami pasującymi do koloru tęczy. Jako podsumowanie do zajęć założyliśmy klasowy zielnik, do którego dzieci przyniosły doniczki z różnymi ziołami lub warzywami zasianymi samodzielnie. Teraz dzieci prowadzą obserwacje na temat wzrostu roślin, uczą się rozpoznawać te, które już wzeszły, pielęgnują. Powstała też nasza wspólna książka kucharska do której każdy mógł przynieść przepis na swoje ulubione zdrowe danie. Teraz przygotowujemy się do konkursu w ramach programu i oczywiście nadal realizujemy kolejne zajęcia w ramach programu.

Katarzyna Kazanowska

Gminne Centrum Edukacji w Igołomi
(Przedszkole Samorządowe Misia Uszatka, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum)